سخن پیامبران :  

تبلیغات


کد خبر : 1603
جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح
خرید سربازی وجود ندارد/ شرایط خروج مشمولان از كشور
تهران - جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خطاب به جوانان تاكید كرد: خرید خدمت سربازی وجود ندارد و جوانان به برخی شایعات كه با هدف سودجویی مطرح می شود‘ توجهی نكنند.

به گزارش پرس آنلاین: سردار سرتیپ پاسدار  موسی كمالی  جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایرانروز یكشنبه در نشست خبری در محل ستاد كل نیروهای مسلح شایعات مربوط به بخشیدن سربازی برخی سنین را هم رد كرد.

سردار كمالی خاطرنشان كرد:مدت خدمت مقدس سربازی در جمهوری اسلامی ایران كه در قانون قبلی خدمت وظیفه تعیین شده بود 24 ماه است اما براساس روش جاری خدمت 18 ماه انجام می شود.

وی افزود: مدت خدمت سربازی برابر روش جاری در مناطق عادی هجده ماه و در مناطق عملیاتی، امنیتی شانزده ماه و مناطق محروم و بد آب و هوا هفده ماه است.

وی در خصوص وضعیت مشمولان ایرانی خارج از كشور گفت: مشمولان ایرانی خارج از كشور مشمول قانون جدید خدمت وظیفه عمومی قرار می گیرند كه در این قانون تسهیلاتی برای آنها فراهم شده است.

جانشین اداره منابع انسانی ستادكل توضیح داد: ایرانیان مشمول خارج از كشور پیش از این بایستی برای تعیین وضعیت سربازی خود به كشور سفر می كردند اما با سپرده شدن این وظیفه به نمایندگی های ایران در خارج از كشور دیگر نیازی به حضور آنها در كشور نیست.

سردار كمالی در خصوص تسهیلات جدید برای مشمولان ایرانی خارج از كشور یادآور شد: تصمیمات جدید پس از تصویب در نشست خبری سال آینده (1391) اعلام خواهد شد.

وی با بیان این كه خروج مشمولان از كشور تحت شرایط خاصی امكانپذیر است، گفت: مشمولان برای انجام مناسك حج تمتع، ورزشكاران ورزش های قهرمانی در سطح جهانی، المپیك و آسیایی و یا نخبگان و یا برترهای المپیاد های علمی امكان خروج از كشور را خواهند داشت.

سردار كمالی در ادامه با اعلام نكات برجسته و مهم قانون خدمت وظیفه عمومی جدید مصوب 22 آبان ماه 1390 افزود:براساس قانون جدید، دو سوم اضافه خدمت انضباطی تمامی كاركنان وظیفه شاغل نیروهای مسلح كه تا تاریخ 22 بهمن ماه سال 90 تنبیه شده اند بخشیده شده است.

وی افزود: براساس همین قانون، اضافه خدمت تمامی مشمولان غایبی كه تا تصویب این قانون مرتكب غیبت شده اند و خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی كرده اند یا تا سوم خرداد سال 91 خود را معرفی نمایند بخشیده می شود ضمن این كه این افراد به دادگاه معرفی نخواهند شد.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح اضافه كرد: در قانون جدید مشمولانی كه تا سه ماه غیبت كرده باشند، سه ماه و تا یك سال غیبت كرده باشند تا شش ماه و اگر بیش از یك سال غیبت كرده باشند علاوه بر شش ماه اضافه خدمت، فراری محسوب شده و به دادگاه صالحین معرفی خواهند شد.

سردار كمالی اظهار داشت: بر همین اساس به همه جوانانی كه مرتكب غیبت شده اند توصیه می شود در مدت تعیین شده خود را برای انجام خدمت مقدس سربازی معرفی نمایند.

وی اضافه كرد: در قانون جدید شرط صدور معافیت تحصیلی برای دانشجویانی كه صرفا از طریق كنكور سراسری در دانشگاه ها پذیرفته می شوند برداشته شده لذا تمامی دانشجویانی كه در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی كشور مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد بدون كنكور هم پذیرفته می شوند از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح اضافه كرد: براساس این قانون یكی از فرزندان مادران فاقد شوهر تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) و یا سازمان بهزیستی از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند. در قانون جدید همچنین تنها پسر خانواده های تحت پوشش كمیته امداد حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی كه دارای سه فرزند دختر و یا بیشتر باشند از انجام خدمت سربازی معاف می شوند.

سردار كمالی یادآور شد: براساس قانون جدید خدمت وظیفه عمومی مشمولانی كه دارای یك فرزند معلول باشند از انجام خدمت سربازی معاف هستند و مشمولانی كه با معلولین اناث دارای معلولیت جسمی - حركتی ازدواج كنند به صورت موقت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شوند و پس از پنج سال از استمرار ازدواج، آن معافیت موقت به دایم تبدیل می شود.

وی ادامه داد: براساس قانون جدید مشمولی كه همسرش فوت كرده و دارای فرزند صغیر باشد مادامی كه ازدواج نكرده از خدمت معاف است و یگانه مراقب و نگهدار پدر نیازمند مراقبت با هر سنی از انجام خدمت معاف خواهد بود.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح ادامه داد: براساس قانون جدید خدمت وظیفه عمومی 'شرط تعیین تكلیف خدمت سربازی برای ثبت اموال در دفاتر اسنادی برداشته شده'، 'یكی از فرزندان پسر سربازی كه در طول مدت خدمت سربازی فوت كرده ، در صورت نداشتن فرزند یكی از برادرانش از خدمت معاف می شود' و 'تمامی فرزندان شهدا و مفقود الاثرها' از انجام خدمت معاف هستند.

سردار كمالی یادآور شد: در قانون جدید به ازای هر شهید، آزاده با 24 ماه اسارت، جانباز با 25 درصد جانبازی و مفقود الاثر فاقد فرزند، یك نفر از برادر آنها از خدمت معاف می شود.

وی ادامه داد: یك فرزند خوانده قانونی جانبازی كه برابر گواهی بنیاد شهید و امور ایثارگران به واسطه جانبازی صاحب فرزند نمی شود از خدمت معاف است.

به گفته وی ، تمامی مشمولین دیپلم و بالاتر به جای چهار تا شش ماه، یك سال فرصت دارند تا خود را برای انجام خدمت مقدس سربازی معرفی كنند تا در این مدت برای پذیرش در دانشگاه ها معرفی شوند. ضمن این كه تمامی مشمولین وظیفه به جای سن هجده سالگی در ماه تولد، سالی كه به سن نوزده سالگی (هجده سال تمام) می رسند برای خدمت فراخوانی می شوند و شش ماه فرصت دارند خود را معرفی كنند تا دچار غیبت نشوند.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح یادآور شد: در این قانون به دانشجویان انصرافی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی كشور برای یك بار قبل از انجام خدمت سربازی اجازه ادامه تحصیل داده شده است و به مشمولین متعهد دستگاه های غیرنظامی كه تا كنون بعد از انجام تعهد كارت معافیت دریافت می كردند نیز كارت پایان خدمت داده می شود.

سردار كمالی در خصوص صدور امریه به مشمولان نیز گفت: در قانون قبلی خدمت نظام وظیفه یك تبصره برای این موضوع در نظر گرفته شده بود اما در قانون فعلی سیزده ماده در مورد امریه برای دستگاه های غیرنظامی پیش بینی شده كه این موضوع یكی از محسنات قانون جدید خدمت وظیفه عمومی است.

وی در مورد افزایش حقوق سربازان نیز افزود:در این زمینه باید رایزنی هایی با دولت و مجلس انجام بگیرد و موضوع در حال بررسی است اما یقینا حقوق سربازان افزایش خواهد یافت كه این افزایش براساس قانون بودجه عمومی كل كشور خواهد بود.


خرید سربازی وجود ندارد/ شرایط خروج مشمولان از كشور
خرید سربازی وجود ندارد/ شرایط خروج مشمولان از كشور
چاپ این صفحه
لینک ها